بهترین دستگاه جوش برای جوشکاری الومینیوم

بهترین دستگاه جوش برای جوشکاری الومینیوم
دسنه بندی: مقالات

اشنایی با بهترین دستگاه جوش برای جوشکاری الومینیوم

در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین دستگاه جوش برای جوشکاری الومینیوم اشنا کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید. آلومینیوم فلزی خاص بوده که برای جوشکاری آن نیاز است تا دستگاه جوش مخصوصی داشته باشید. برای کار با آلومینیوم دستگاه جوش مناسب کاملا ضروری است و باید به درستی انتخاب شود‌ دستگاه TIG گزینه بهتری برای جوشکاری الومینیوم است چون با گاز بی اثر تنگستن کار خود را انجام می دهد. آلیاژهای آلومینیوم برای جوشکاران چالش های بیشتری دارد از این رو کار با آن باید با دقت لازم انجام شود.

 نقطه ذوب این فلز پایین بوده و با کمترین دمایی به سرعت ذوب می شود و در نقطه مقابل رسانایی بالایی نسبت به فلزات دیگر دارد. برای جوشکاری آلومینیوم نیاز است تا فرد مهارت های خاصی داشته باشد. آلومینیوم برای جوش نیاز به درجه حرارت ۱۲۲۱ سانتی گراد دارد به همین دلیل بهترین دستگاه برای جوشکاری آن دستگاه  پالسی HI POWER  8850 – AC DC می باشد. این دستگاه برای انجام عملیات جوشکاری از سیستم IGBT استفاده می‌کند. کیفیت بالای این دستگاه باعث شده تا در کمترین زمان عملیات جوشکاری انجام شود.

دستگاه جوش پالسی مجهز به سیستم خنک کننده بوده تا در فرآیند کار بیش از اندازه داغ نشود. وزن سبک دستگاه حمل و نقل آن را آسان تر کرده و باعث شده تا جوشکار بتواند هر جایی دستگاه را همراه خود داشته باشد. بدنه فلزی دستگاه در مقابل رطوبت و حرارت مقاوم بوده و به هیچ وجه دچار پوسیدگی و افت کیفیت نمی شود. با دستگاه پالسی آلومینیوم به بهترین شکل ممکن و به صورت کاملا ایمن جوشکاری می شود به طوری که با فشار و ضربه به هیچ وجه از هم جدا نمی شود.

ابزارجوشا ارائه دهنده انواع دستگاه های جوش و برش

روش های مختلف جوشکاری الومینیوم

الومینیوم به روش های مختلف جوشکاری می شود و برای انجام این کار نیاز به دستگاه جوش و مشعل مناسب دارد. با جوشکاری TIG  قطعات آلومینیومی به خوبی کنار هم قرار می گیرند و به هیچ وجه از هم جدا نمی شوند. در این روش از هر دو دست به صورت آهسته کمک گرفته می شود. کیفیت این جوشکاری بالا بوده و برای آلومینیوم و سایر فلزات بهترین گزینه است. از دیگر روش های جوشکاری آلومینیوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:  

جوشکاری با قوس الکتریکی:

جوشکاری TIG وMlG در این دسته قرار می گیرند. در این روش الکترودهایی که ۹۵ درصد آنها را آلومینیوم تشکیل داده مورد استفاده قرار می گیرند و ۵ درصد مواد الکترود سئلسیم است. الکترود باید متناسب با ضخامت کار انتخاب شود. هر جه قطر الکترود بیشتر باشد بهتر می تواند فلزات با ضخامت بالا را جوش دهد. جوشکاری با قوس الکتریکی کیفیت بالایی دارد و موثرترین روش برای جوشکاری الومینیون است.

جوشکاری با لیزر:

ایجاد حوضچه مذاب آن هم با عرض کم سبب شده تا قطعات آلومینیومی سریع تر به هم متصل شوند. برای فلز آلومینیوم این بهترین روش جوشکاری بوده که می تواند با کمترین دما فلز را به نقطه ذوب و اتصال برساند. مقاومت آلومینیوم در برابر خوردگی کم است از این رو این روش بهترین گزینه برای آن به شمار می رود.

جوشکاری با پرتو الکترونی:

این تکنیک که به روش لیزر هم شبیه است در خلا صورت می گیرد و نیازی هم به گاز محافظ ندارد. برای آلیاژهای آلومینیومی که ضخامت بالایی دارند این روش مناسب بوده و کیفیت بالایی هم دارد. حوضچه مذاب با حجم کمی شکل می گیرد و می تواند تا عمق فلز نفوذ کند و جوش خوبی را خلق کند. ‌

جوشکاری با جوش اصطکاکی:

در این روش ذوب شدنی در کار نیست و آلیاژ با اصطکاک بین دو قطعه به هم متصل می شوند. این تکنیک با دقت و ظرافت بالا صورت می گیرد و هیچ آسیبی به قسمت جوش وارد نمی شود. گاز محافظ دد این روش نیازی نیست. جوش اصطکاکی خود به ۲ روش چرخشی و دورانی تقسیم بندی می شود.

بهترین دستگاه جوش برای جوشکاری الومینیوماین مطلب را هم بخوانید: جوشکاری الومینیوم با ارگون چیست؟

مزایای جوشکاری الومینیوم

جوشکاری آلومینیوم مزایای زیادی را به همراه دارد که در اینجا به آنها اشاره می کنیم:

 • برای جوشکاری الومینبوم نیازی به گاز محافظ نیست چون این آلیاژ با کمترین حرارتی ذوب می شود و آلودگی محیطی هم ایجاد نمی کند.
 • دستگاهی که برای این روش مورد استفاده قرار می گیرد بدون سر و صدا بوده و هیچ دودی تولید نمی کند به همین دلیل می توان این تکنیک را در محیط بسته هم انجام داد.
 • استفاده از دستگاه جوش آلومینیوم بهترین جایگزین به جای روش های قدیمی بوده و کیفیت اتصالات را دو چندان می کند.
 • جوشکاری الومینیوم ظریف و زیبا بوده چون آسیبی به فلز و سطح اصلی آن ایجاد نمی شود. دستگاه جوش می تواند تنها نقطه اتصال را جوش کند.
 • از دیگر مزایای جوشکاری الومینیوم می توان به بالا بودن سرعت جوش اشاره کرد که در کمترین زمان الکترود در عمق فلز رسوب کرده و باعث اتصال آن می شود. با این کار تولید محصولات فلزی بیشتر خواهد شد.
 • دقت و کیفیت در این روش بالا بوده و نقطه جوش عمق بالایی پیدا می کند و باعث می شود تا جوشکاری تمیزتر انجام شود.
 • برای انجام این تکنیک قطعا انرژی کمتری مصرف می شود چون آلومینیوم نقطه ذوب پایین تری دارد.

کدام الیاژهای الومینیوم برای جوشکاری مناسب هستند؟

در پاراگراف بالا با بهترین دستگاه جوش برای جوشکاری الومینیوم اشنا شدید اما آلومینیوم دارای آلیاژهای مختلفی است که هر کدام برای جوش نیاز به دستگاه خاصی دارند و اگر دستگاه به درستی انتخاب شود بستر جوش سالم و بدون ترک خواهد بود و اتصالات استحکام بیشتری دارند. آلیاژهای آلومینیوم به ۷ دسته تقسیم می‌شوند:

 • آلیاژهای سری ۱۰۰۰: این آلیاژها خالص بوده چون درصد بالایی آلومینیوم دارند به همین دلیل ساختار و بافت اصلی آن‌ها ضعیف است. در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند و خاصیت جوش پذیری آن‌ها زیاد است. برای جوش ایم آلیاژ به فیلر ۱۱۰۰ نیاز است.
 • آلیاژهای سری ۲۰۰۰: این آلیاژ از مس و آلومینیوم به صورت ترکیبی ساخته شده است. جوش پذیری آن پایین بوده و کمترین انعطاف پذیری را دارد. در مقابل خوردگی چندان مقاوم نیست. کاربرد اصلی این آلیاژ بیشتر در هوا فضا است.
 • آلیاژهای سری ۳۰۰۰: این آلیاژ از منگنز و آلومینیوم به صورت ترکیبی ساخته شده و در برابر خوردگی کاملا مقاوم است و خاصی انعطافی و جوش پذیری بالایی هم دارد.
 • آلیاژهای سری ۴۰۰۰: ترکیب آلومینیوم و سیلیکون سری ۴۰۰۰ را می‌سازند. نقطه ذوب آن پایین بوده و در برابر خوردگی مقاوم است‌.

برای خرید انواع تجهیزات جوشکاری کلیک کنید

سوالات متداول

طراحی و سئو توسط شرکت نرم افزاری دبل کلیک